80 proc. Polaków korzysta z rozwiązań fintech w swoim codziennym życiu. Większość z nas jest świadoma zagrożeń związanych z nowymi technologiami, a pokolenie Z wcale nie różni się w tym od starszych generacji. Takie wnioski płyną z raportu przygotowanego przez Akademię Leona Koźmińskiego i portal Fintek.pl, który swoją premierę miał 21 września br.
Raport Stan #Tech w Polsce 2023 składa się z dwóch części. Pierwszą stanowią badania przeprowadzone przez prof. ALK dr hab. Anetę Hryckiewicz, które dotyczy stosunku Polaków do rozwiązań fintechowych oraz postrzegania branży przez pokolenie Z. Dodatkowo Raport został wzbogacony o zbiór analiz przygotowanych przez ekspertów. Komentarze dotyczą m.in. nowych technologii w świecie finansów, w sektorze bankowym, e-commerce, ubezpieczeń, oraz zagadnień prawnych i rozwiązań blockchainowych.
– Polskie społeczeństwo cechuje relatywnie wysoka świadomość istnienia technologii finansowych, jak również stopień jej wykorzystania. O ile ponad 80% Polaków korzysta już z technologii finansowych przy zarządzaniu swoimi finansami, o tyle średnia światowa, to niecałe 50% społeczeństwa – komentuje wyniki badania prof. ALK dr hab. Aneta Hryckiewicz.
Jak wynika z badania, prawie połowa ankietowanych korzysta z technologii finansowych codziennie, a część z nich nawet kilka razy w ciągu dnia. Jednak w przeciwieństwie do krajów zachodnich, technologie finansowe koncentrują się nad Wisłą w większości w obszarze płatności. W innych krajach jest większa różnorodność. O relatywnie wysokiej edukacji polskiego społeczeństwa w obszarze digitalizacji świadczy fakt, że zdają sobie sprawę z zagrożeń i boją się nie tylko utraty swoich środków na koncie, ale przede wszystkim wycieku danych oraz braku anonimowości.
– Powszechnie panuje przekonanie, że młode pokolenia adoptują technologiczne rozwiązania dużo szybciej niż dojrzali konsumenci. Jednak, jak pokazuje coraz więcej danych, w obszarze samych usług finansowych ludzie, bez względu na wiek zachowują się dość podobnie – pokolenie Z myśli i działa w finansach podobnie, jak ich starsi koledzy i rodzice – powiedział Rafał Tomaszewski, redaktor naczelny Fintek.pl
W opublikowanych wynikach badania nie dostrzeżono większych różnic w częstotliwości korzystania z rozwiązań fintach między pokoleniem Z i starszymi generacjami. Kilka razy w tygodniu korzysta z nich 33 proc. „Zetek” i 41 proc. przedstawicieli innych grup wiekowych. Raz dziennie czyni tak – odpowiednio 23 i 27 proc. badanych, a kilka razy dziennie – 25 i 18 proc. Obie ankietowane grupy doceniają – w bardzo podobnym stopniu – możliwość korzystania z rozwiązań fintech w dowolnym miejscu i momencie oraz ich powszechność.
***
Partnerem głównym raportu „Stan #Tech w Polsce 2023” jest PwC Legal. Partnerami publikacji zostali również GFT Poland, KDKH, Loando, Raiffeisen Digital Bank oraz VSoft. Partnerstwo honorowe objęły takie instytucje jak Akademia Leona Koźmińskiego, Fundacja Polska Bezgotówkowa, Urząd Miasta Łodzi, FinTech Poland, Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce oraz Cobin Angels.
Szczegóły dotyczące raportu oraz wydarzenia dostępne są na stronie: https://fintek.pl/raporttech2023/